Małżeństwo

Drukuj

Sakrament małżeństwa

Sakramentu małżeństwa udzielamy w soboty. Rezerwacja terminu ślubu powinna odbyć się z odpowiednim wyprzedzeniem.

 

Konferencja przed ślubem dla narzeczonych i świadków w piątek po Mszy św. o godz. 18.00.

 Dokumenty potrzebne do ślubu konkordatowego:

- dowód osobisty

- świadectwo chrztu i bierzmowania

- dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego (ważne 6 miesiące od wystawienia)

- dyplom ukończenia kursu przedmałżeńskiego.

Zgłoszenia ślubu nie jest tożsame z rozmową kanoniczną z narzeczonymi.  Kanoniczne badanie przedślubne odbywa się na 2-3 miesięcy przed datą planowanego ślubu. Jego celem jest ustalenie, czy nupturienci mogą zawrzeć ważne małżeństwo w Kościele katolickim. Narzeczeni przychodzą razem i przedstawiają odpowiednie dokumenty.

 

Spotkania dla narzeczonych w dekanacie mławskim

Spotkania dla narzeczonych w dekanatach mławskich w 2020 r.

  1. Spotkania będą odbywać się w Sali „Nazaret” w parafii św. Stanisława BM w Mławie, wejście od strony Ul.3 Maja. Spotkania będą w cztery soboty w niżej podanych miesiącach w godz. Od 10.00 do 12.00.
  2. Terminy spotkań :

Luty – 1, 8, 15, 22

Marzec – 7, 14, 21, 28

Kwiecień – 4, 18, 25 i 2 maja

Maj – 9, 16, 23, 30

Czerwiec – 6, 13, 20, 27

Lipiec – 4, 11, 18, 25

Wrzesień – 5, 12, 19, 26

Październik – 3,10,17, 24.

3. Podczas spisywania protokołu przedślubnego, narzeczeni otrzymują tzw. „Vademecum dla narzeczonych”. W tym vademecum prowadzący zajęcia notują ich obecność a spowiednicy potwierdzają przystąpienie narzeczonych do sakramentu pokuty.

4. W 2020 r. zajęcia prowadzą duszpasterze parafii Stupsk /luty, kwiecień, czerwiec, wrzesień/ i parafii Lipowiec /marzec, maj, lipiec i październik/, pierwszy i ostatni wyżej podany termin, doradcy życia rodzinnego /drugi termin/, pedagog i psycholog /trzeci termin/.

5. Każda para po wykładzie z doradcą życia rodzinnego umawia się na dwa spotkania indywidualne w Poradni Życia Rodzinnego.

6. Jeśli narzeczeni nie mają dyplomu z religii w zakresie szkoły średniej, duszpasterz udostępnia im odpowiednie materiały np. Katechizm dla dorosłych, Kompendium Kocioła Katolickiego lub inne. Przeprowadza stosowny egzamin a jego wynik dołącza do protokołu przedślubnego.

7. Z racji przekazywanych materiałów i odbywanych „Spotkań” każda para podczas pierwszego spotkania przekazuje 100 zł. Na materiały które będą wręczane podczas każdego ze spotkań oraz na rzecz prowadzących te zajęcia.

8. Spotkania dla narzeczonych należy odbywać w dekanacie mławskim wschodnim. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach w innych miejscowościach. Zawsze jednak całość przygotowań do sakramentu małżeństwa należy odbyć w jednym miejscu.