Chór parafialny

Drukuj

Chór parafialny

Chór Parafialny w Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Mławie

Jesteśmy czterogłosowym chórem parafialnym, który powstał w październiku 1991 r. Parafią kierował wówczas ks. kan. Janusz Cegłowski. Nabór kandydatów, próby, inauguracja i pierwsze Msze Święte z udziałem chóru odbywały się w starej drewnianej kaplicy.

 Ilość członków zmieniała się na przestrzeni 14 lat istnienia. Aktualnie jest nas 23 osoby, w tym 15 kobiet i 8 mężczyzn. Niestety, na przestrzeni lat naszej działalności troje chórzystów zmarło.

Chór prowadzi od samego początku organista, Benedykt Piechocki, który pracuje z nim od czasu jego założenia. Obecnie opiekunem chóru jest ks. Grzegorz Ślesicki.

 Próby odbywają się w sali muzycznej raz w piątki każdego miesiąca po Mszy Św. wieczornej wyłączając przerwę wakacyjną.

 

Posiadamy bibliotekę chóralną, która jest własnością parafii.

 Nasza działalność skupia się na oprawie muzycznej niedzielnych Eucharystii o godzinie 12.00. Msza Św. z udziałem chóru to jedna, bądź dwie sumy w miesiącu.

Ponadto uczestniczymy w corocznych uroczystościach religijnych: Triduum Paschalne, Pasterka, Boże Ciało. Jednorazowe uroczystości z udziałem chóru to: uroczystość poświęcenia kościoła naszej parafii, poświęcenie pomnika św. Wojciecha, patrona Mławy oraz udział w uroczystości świeckiej podczas dożynek (obsługa Mszy Świętej na stadionie miejskim).

Staramy się także zajmować oprawą muzyczną ślubów i pogrzebów na terenie parafii i poza nią.

 

Dotychczas prezentowaliśmy owoce naszej pracy w Płockiej Katedrze (połączone chóry diecezji) Licheniu, Ciechanowie, Glinojecku, Dąbrowie, Wieczfni Kościelnej, Bogurzynie oraz gościnnie w parafiach mławskich św. Stanisława Biskupa Męczennika, św. Jana Kantego i św. Rodziny. Do naszych osiągnięć zaliczyć należy wyróżnienia i nagrody zdobyte na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Ciechanowie Dyplomy z tego przeglądu zdobią ściany naszej sali muzycznej.Doniosłą uroczystością dla wszystkich chórzystów jest 22 XI - dzień Św. Cecylii - patronki Chórów i muzyki kościelnej. Chór, w pełnej gali, tego dnia, z wypracowanym repertuarem, występuje na Mszy Św. Modlimy się wówczas w intencji zmarłych i żyjących chórzystów oraz ich rodzin. Po Mszy św. chór spotyka się z kapłanami na agapie.

 

 

W uroczystość Chrystusa Króla bierzemy udział w "Cecyliadzie" tj. przeglądzie parafialnych zespołów wokalnych i instrumentalno-wokalnych, który odbywa się po Mszy Świętej wieczornej w naszym kościele. Po zakończeniu przeglądu chórzyści oraz kapłani spotykają się na wspólnej kolacji w sali muzycznej.

Nasz repertuar stanowi ogółem ponad 90 pieśni, w tym:

a)                 Maryjnych - 10

b)                Eucharystycznych i dziękczynnych - 13

c)                Wielkopostnych - 12

d)                Wielkanocnych - 9

e)                 Kolęd i pastorałek - 22

f)                  Pozostałych okolicznościowych - 15

g)                Ślubnych - 7

h)                Pogrzebowych - 6

Wszyscy chórzyści kochają śpiew i muzykę. Nie traktują przynależności do chóru jako przykrego obowiązku, ale czerpią z tego przyjemność, rozwijając przy okazji swoje talenty muzyczne. Pragną wielbić Boga poprzez swój wspólny śpiew.