Artykuły

Drukuj

Okresy Liturgiczne

ks. Jacek Marciniak.

 

Adwent

Adwent rozpoczyna się od I Niedzieli Adwentu i trwa do uroczystości Narodzenia Pańskiego 25 grudnia (kończy się więc wieczorem 24 grudnia). Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje 4 kolejne niedziele. W Adwencie odbywają się Roraty ? poranne msze św do Maryi, podczas tych mszy szaty mają kolor niebieski.

Kolor szat : Fioletowy ( w III niedziele adwentu tz Gaudete kolor różowy)

 

Okres Narodzenia Pańskiego

Zaczyna się on od uroczystości Narodzenia Pańskiego (wieczorem 24 grudnia) i trwa do niedzieli Chrztu Pańskiego (niedzieli po Objawieniu Pańskim)

Kolor szat: Biały

 

Wielki Post

Wielki Post trwa 40 dni i rozpoczyna się zawsze w Środę Popielcową. Jej data zależy od daty uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. W Środę Popielcową kapłani na znak pokuty i umartwienia posypują nasze głowy popiołem. W niedziele Wielkiego Postu odprawiane są Gorzkie Żale, a w piątki - nabożeństwa Drogi Krzyżowej. W tym okresie w liturgii nie odmawia się hymnu "Chwała na wysokości Bogu" oraz aklamacji "Alleluja". Zamiast ,, Alleluja śpiewa się : ,, Chwała Tobie Królu wieków'' , ,, Chwała Tobie Słowo Boże ''

Do okresu Wielkiego Postu nie wlicza się sześciu niedziel, będących - jak w ciągu całego roku ? bardziej radosnymi wspomnieniami Zmartwychwstania. Ostatnia niedziela Wielkiego Postu jest nazywana Niedzielą Palmową Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona okres Wielkiego Tygodnia - czasu bezpośrednio poprzedzającego Święte Triduum Paschalne - święta wielkanocne. Wielki Post kończy się w Wielki Czwartek przed sprawowaną wieczorem Mszą Wieczerzy Pańskiej.

Kolor szat: Fioletowy

 

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Chrystusa jest szczytem roku liturgicznego.

Rozpoczyna się ono od Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowanej wieczorem w Wielki Czwartek, ma swoje centrum w najbardziej uroczystej z liturgii - liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Noc, a uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Kościół w sposób szczególny trwa w tym czasie przy Chrystusie, kontemplując tajemnicę Jego męki, śmierci i zwycięskiego powstania z martwych. Święta wielkanocne trwają więc od wieczora Wielkiego Czwartku. W Wielki Piątek nie sprawuje się eucharystii tylko nabożeństwo Wielkopiątkowe.

W Wielki Czwartek kolor szat biały,

Wieli Piątek ? czerwony,

Wielką Sobotę ? biały.

 

Okres Wielkanocny

Rozpoczyna się Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego. Przez kolejnych 8 dni trwa oktawa uroczystości Zmartwychwstania. Jej ostatnim dniem jest II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Przez 50 dni po uroczystości Zmartwychwstania trwa Okres Wielkanocny, w którym Kościół raduje się ze zwycięstwa Chrystusa. W kościele obok ołtarza stoi paschał, baranek wielkanocny, figura Jezusa Zmartwychwstałego oraz krzyż z czerwoną stułą. Uroczystość Zesłanie Ducha Świętego - Pięćdziesiątnicy kończy Okres Wielkanocny.

Kolor szat: Biały

 

Okres Zwykły w ciągu roku

Okres Zwykły składa się z dwóch części: pierwsza rozpoczyna się w poniedziałek po święcie Chrztu Pańskiego i trwa do wtorku przed Środą Popielcową (obejmuje około 4-6 tygodni). Powtórnie Okres Zwykły zaczyna się w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego i kończy przed I Niedzielą Adwentu. W ostatnią niedzielę roku liturgicznego obchodzi się uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata.

W czasie niektórych miesięcy odprawia się nabożeństwa takie jak:

w Maju ? Majówki ( odmawia się litanię Loretańską)

w Czerwcu ? Nabożeństwa ku czci Serca Pana Jezusa ( odmawia się Litanie do Serca Pana Jezusa)

w Październiku ? Różaniec

 

Kolor szat : Zielony

 

 

Kolejność okresów w roku liturgicznym:

? Adwent

? Okres Bożonarodzeniowy

? Okres Zwykły

? Wielki Post

? Święte Triduum Paschalne

? Okres Wielkanocny

? Okres Zwykły