Artykuły

Drukuj

Kolory szat liturgicznych

ks. Jacek Marciniak.

 

 

 

W liturgii Kościoła wprowadzenie różnych kolorów opierało się na ich wymowie symbolicznej, powszechnie znanej i przyjmowanej.

Pierwsze ślady reguł liturgicznych odnoszących się do kolorów, pochodzą z IX wieku. W XII w. w Rzymie ustalił się pewien zestaw kolorów liturgicznych. Na początku XIII w. zestaw ten opisał papież Innocenty III (+ 1216). Od tego czasu nie było większych zmian w doborze kolorów liturgicznych. W najnowszym, obecnie używanym mszale Pawła VI czytamy: "Co do koloru szat liturgicznych należy zachować tradycję" (nr 308).


Kolor biały
Kolor biały symbolizuje czystość, niewinność, radość i światło oraz nastrój świąteczny. Szat liturgicznych koloru białego używa się:

 • w Oficjach i Mszach Okresu Wielkanocnego i Narodzenia Pańskiego,
 • w święta i wspomnienia Chrystusa Pana z wyjątkiem tych, które dotyczą Jego Męki,
 •  w święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny,Świętych Aniołów,Świętych - którzy nie byli męczennikami,w uroczystość Wszystkich Świętych (l listopada),św. Jana Chrzciciela (24 czerwca),
 • w święta św. Jana Ewangelisty (27 grudnia),Katedry św. Piotra (22 lutego) i Nawrócenia św. Pawła (25 stycznia).

Kolor biały może zastępować wszystkie inne kolory.


Kolor czerwony
Kolor czerwony jest znakiem walki i krwi, męczeństwa, jak również ognistych języków, w postaci których Duch Świętych zstąpił na apostołów w Wieczerniku.

Szat liturgicznych koloru czerwonego używa się w niedzielę Męki Pańskiej (Palmową), 

 1. w Wielki Piątek, 
 2. w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, 
 3. w Mszach ku czci Męki Pańskiej, 
 4. w główne święta Apostołów i Ewangelistów 
 5. dni Świętych Męczenników.


Kolor zielony
Kolor zielony symbolizuje nadzieję, młodość, sprawiedliwość oraz odrodzenie.
Szat liturgicznych koloru zielonego używa się w niedziele i dni powszednie Okresu Zwykłego.

Kolor fioletowy
Kolor fioletowy wskazuje na oczekiwanie na spotkanie z Jezusem i na ducha pokuty. Symbolizuje również żałobę oraz godność (np. strój biskupa czy prałata). Używany jest 

 • podczas Adwentu, 
 • w Wielkim Poście
 • w mszach za zmarłych. 

Można używać go zamiast czarnego.Kolor czarny
Kolor czarny oznacza żałobę i pokutę. Może być używany we wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych (2 listopada) i podczas Mszy pogrzebowych dorosłych.


Kolor różowy
Kolor różowy podkreśla radość z bliskości Pana i przerwę w dyscyplinie pokutnej.Używany jedynie w trzecią niedziele Adwentu (niedziela Gaudete) i czwartą niedziele Wielkiego Postu (niedziela Laetare).


Kolor złoty

Kolor złoty jest używany wymiennie - zastępuje wszystkie inne kolory liturgiczne, poza fioletowym i czarnym. Ponadto stosowany jest w czasie najważniejszych, uroczystych celebracji. Kolor złoty symbolizuje bowiem bogactwo i honor.